kawa-z-chemexa

Kawa z chemexa, czyli jak zaparzyć dobrą kawę?

Poradniki
5/5(4)

Prosty i jednocześnie genialny wynalazek, który pozwala na przygotowanie smacznej, aromatycznej kawy – mowa tu o chemexie. Szklany dzbanek przypominający nieco element laboratorium chemicznego zyskał ogromną sławę i jest nawet prezentowany w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku. Pomimo faktu iż chemex wyglądem przypomina sprzęt chemiczny lub wazon na kwiaty jego główna funkcja to parzenie kawy.

Chemex cały wykonany jest ze szkła, chemicznie obojętnego materiału który w żaden sposób nie wpływa na smak i aromat znajdującej się w nim kawy. Parzenie kawy w chemexie zaliczane jest do alternatywnych metod parzenia kawy i wykorzystuje się najczęściej kawy jasno palone. Oprócz chemexa, zmielonej kawy oraz wody potrzebujemy również specjalny papierowy filtr, który uniemożliwi przedostawanie się fusów do naszego naparu.

Parzenie kawy w chemexie przebiega następująco:

  • Papierowy filtr umieszczamy w chemexie i przelewamy go sporą ilością ciepłej wody. Pozwoli to pozbyć się papierowego posmaku w naszej kawie oraz ogrzać naczynie przed rozpoczęciem parzenia kawy.
  • Po przelaniu filtra wylewamy wodę z naczynia i wsypujemy świeżo zmieloną kawę do filtra umieszczonego w chemexie.
  • Kawa do parzenia w chemexie powinna być zmielona dość grubo, a jej ilość jest zależna od tego jak dużą porcję kawy chcemy przygotować. Ogólna zasada mówi o stosowaniu około 6 gram na każde 100 ml wody, dlatego przygotowując kawę z pół litra wody będziemy musieli użyć 30 gramów kawy. 
  • Przegotowaną wodę o temperaturze 88- 94 stopnie używamy do przelewania przez zmieloną kawę
  • Na początku wlewamy niewielką ilość wody tak aby zwilżyć całość zmielonej kawy i odczekujemy około 30 – 40 sekund. W tym czasie umożliwiamy kawie „rozkwitnięcie” tak by mogła uwolnić pełnie smaku i aromatu. 
  • Po tym czasie zaczynamy dolewać pozostałą część wody oblewając całość kawy – należy pamiętać aby nie lać wody po bocznych ściankach tylko po kawie. 
  • Sposób nalewania wody tj. ilość wykonanych dolań czy szybkość wlewania wody mogą wpłynąć na finalny smak kawy, dlatego warto eksperymentować i szukać najlepszych rozwiązań dla siebie. 
  • W momencie gdy cała woda przeleje się przez zmieloną kawę i trafi do dolnej części chemexa zdejmujemy filtr i wyrzucamy go. 
  • Przed rozlaniem kawy do filiżanek warto ją zamieszać w chemexie, tak by wszystkie smaki i aromaty powstałe podczas parzenia stworzyły harmonijny bukiet. 

Kawa z chemexa charakteryzuje się wspaniałym aromatem oraz bardzo złożonym smakiem, który jest uzależniony od tego jakiej jakości i pochodzenia kawy użyjemy. Najlepiej do parzenia w chemexie sprawdzają się jasno palone kawy segmentu specialty. Kawa z chemexa swoją konsystencją jest bardzo zbliżona do herbaty i charakteryzuje się dość dużą zawartością kofeiny.  

Co na prezent świąteczny Co na prezent świąteczny?
temperatura-parzenia-kawy Parzenie kawy, a temperatura w...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

eleven − 10 =