temperatura-parzenia-kawy

Parzenie kawy, a temperatura wody

Newsy, Poradniki
4.56/5(16)

O tym jak istotna jest woda w procesie przygotowywania kawy pisałem już kiedyś na łamach bloga. Dziś chciałbym się zagłębić w jeden z aspektów wody bardzo istotny podczas parzenia kawy, a mianowicie temperatura wody. Temperatura wody jest bardzo ważna w każdym sposobie parzenia kawy, zarówno w ekspresie jak i metodach przelewowych i ma spory wpływ na finalny smak kawy.

Zalewam kawę wrzątkiem i jest okej

„Zalewanie kawy” wrzątkiem to bardzo powszechny błąd popełniany szczególnie przez osoby przygotowujące kawę w najprostszy możliwy sposób, czyli w kubku czy szklance lub zaparzaczu typu french press. W tym tekście nie będę przekonywał że parzenie kawy w szklance (zalewajki) do najlepszych rozwiązań nie należy, bo chodzi mi o samą temperaturę. Kawa zalana wrzątkiem zamiast uwalniać swoje najcenniejsze aromaty i smaki zostanie po prostu przeparzona i nie będzie smakowała tak jak powinna, czyli dobrze 🙂

Optymalna temperatura parzenia kawy to około 90 stopni Celsjusza – powinniśmy oscylować w granicach +/- 4 stopni. Jeżeli nie posiadamy w domu termometru, który pozwoli zbadać temperaturę wystarczy, że po zagotowaniu wody odczekamy kilka minut i pozwolimy jej nieco ostygnąć. Gwarantuje że kawa przygotowana z wody o nieco niższej temperaturze będzie miała zdecydowanie inny smak.

Temperatura wody przy parzeniu kawy metodami alternatywnymi

Kawosze przygotowujący kawę w chemexie, drippie czy aeropressie bardzo często są już na takim etapie świadomości, że wiedzą iż woda to podstawa w procesie przygotowywania kawy i dbają o dobór odpowiedniej temperatury do rodzaju kawy, który akurat mają pod ręką. Nie ma jednej, ściśle określonej temperatury, która będzie idealna dla wszystkich rodzajów kawy oraz sposobów parzenia, ale powinniśmy oscylować w granicach 90 stopni.

Warto eksperymentować i szukać „najlepszych” temperatur dla konkretnej kawy i metody parzenia, bo z doświadczenia wiem, że czasem w przy wykorzystaniu niekonwencjonalnej temperatury wody możemy uzyskać naprawdę zaskakujące efekty.

Wysoka temperatura wody przyśpiesza i polepsza rozpuszczalność niektórych związków zawartych w zmielonej kawie, dlatego kawa może być bogatsza w smak i mieć nieco bardziej zwartą konsystencje. Jednak zbyt wysoka temperatura doprowadza do zabicia najcenniejszych walorów zawartych w kawie, przez co staje się ona płaska i nieprzyjemna w smaku z wyczuwalną goryczą. Zbyt niska temperatura wody to z reguły niedoparzona kawa, w której smaku można wyczuć coś podobnego co cierpkości niedojrzałych owoców.

Temperatura wody w ekspresie do kawy

Podczas parzenia kawy w ekspresie temperatura wody ma również ogromny wpływ na proces parzenia i smak kawy w naszej filiżance. 

W ekspresach automatycznych sprawa jest bardzo prosta. Urządzenia tego typu mają ustawioną stałą temperaturę, która jest uzależniona od użytych podzespołów i założeń producenta ekspresów. W lepszej jakości ekspresach automatycznych występuje możliwość zmiany temperatury parzenia kawy na kilku poziomach – powinniśmy ją dopasować do rodzaju stosowanej kawy oraz własnych preferencji. Nie musimy się martwić, że kawa zostanie zaparzona w zbyt wysokiej temperaturze. 

W ekspresach kolbowych temperatura przygotowania espresso jest naprawdę bardzo ważna i dzięki jej zmianie możemy wpłynąć na zmianę smaku kawy. Ogólnie przyjęty standard to około 90 stopni i warto się go trzymać, jednak zmiana temperatury nawet o jeden stopień może diametralnie zmienić smak kawy dlatego warto eksperymentować i szukać odpowiedniej temperatury w zależności od rodzaju parzonej kawy. Ciemno palone kawy wolą temperaturę nieco niższą, a te jaśniej wypalone z kolei wyższą oscylującą nawet w granicach 94 stopni. 

Temperatura wody jest jedną z najczęstszych przyczyn nieudanej kawy – kawy która nam nie smakuje. Jeżeli Wy lub Wasi znajomi macie problem ze smakiem kawy koniecznie spróbujcie pobawić się z temperaturą wody podczas jej parzenia.

 EDIT. „Obserwator” zgłosił słuszną uwagę na temat niskiej temperatury wody wykorzystywanej podczas parzenia kawy cold brew. Nie poruszyłem tego tematu, ale mam zamiar napisać o tym oddzielny tekst za jakiś czas. Tak jak wspomniałem w tekście warto eksperymentować z temperaturą i nawet w aeropressie można wykorzystać wodę o temperaturze 60 stopni, tylko trzeba pamiętać o odpowiednim wydłużeniu czasu parzenia. 

kawa-z-chemexa Kawa z chemexa, czyli jak zapa...
time-for-coffee Świadomy konsument – Da...

Komentarze 4.56/5(16)

 1. Kawa wrzątkiem może być raczej „przeparzona” niż przepalona. Poza tym informacje bardzo ogólne, trochę chaotyczne. Temat ledwo liźnięty. Jeśli niska temp wody jest czymś złym, to skąd fenomen coldbrew? Kolejna sprawa to to, że powinien Wam ktoś to lepiej redagować i sprawdzać, bo ciężko czyta się ten tekst. Gdzie sens w zdaniu: „Kawosze przygotowujący kawę w chemexie, drippie czy aeropressie bardzo często są już na takim etapie świadomości, że wiedzą iż woda to podstawa w procesie przygotowywania kawy i dbają o dobór odpowiedniej temperatury do rodzaju kawy, który akurat mają pod ręką.”? Poza tym częste powtórzenia, serio nie wygląda to dobrze. Nie piszę tego aby Wam dogryźć, możecie tego nie publikować. To tylko moje rady.

  1. Dzięki za cenne informację. Wprowadziłem pewne zmiany w tekście, co oczywiście wcale nie wyczerpuje tematu 🙂 fajnie że chciałeś się podzielić swoją opinią!

 2. Hej Michał,
  pisałeś w styczniu, że masz zamiar napisać ‚za jakiś czas’ tekst o cold brew…

  Moje pytanie jest następujące, czy udało Ci się już stworzyć w tym kierunku?
  A jeśli nie – to czy tekst zamieszczony na poniższej stronie nie jest może Twojego autorstwa, ponieważ w podpisie autora wyraźnie widnieje: KONESSO ;]

  kawa.pl/artykuly/cold-brew-czyli-kawa-macerowana/

  1. Kamil niestety na łamach naszego bloga jeszcze nie wrzuciłem żadnego tekstu o cold brew…
   Ale faktycznie na kawa.pl kiedyś coś napisałem, z pewnością nie wyczerpuje to tematu i muszę w końcu zrobić solidny tekst na naszej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 2 =