jaka-kawe-wbrac-poradnik-wi

Jaką kawę wybrać? Poradnik wideo

Dziś nieco inna forma wpisu na naszym blogu, mianowicie wideo poradnik prezentujący kilka cennych porad podczas wyboru kawy 🙂  Jaką kawę wybrać, abyśmy byli w pełni zadowoleni ze swoich zakupów? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Co prawda wpis na ten temat pojawił się już kiedyś na naszym blogu, ale dziś w formie wideo dla nie lubiących czytać oraz z uwzględnieniem kilku dodatkowych aspektów 🙂  

  • Cena kawy

Pieniądze jakie musimy wydać na kawę są pewnym wyznacznikiem, ponieważ z reguły wraz z rosnącą jakością kawy rośnie też jej cena, czego najlepszym przykładem są kawy segmentu specialty. Na każdym szczeblu cenowym można znaleźć kawy nieco lepsze jak również gorsze, nie warte swojej ceny, dlatego warto być świadomym konsumentem i zwracać uwagę na pozostałe, wymienione niżej aspekty.

  • Kawa ziarnista czy mielona?

Zdecydowanie lepszym wyborem jest kawa ziarnista, wybierając tę opcję mamy pewność że kawa zostanie dłużej świeża oraz mamy możliwość oceny jakości kawy po wyglądzie ziaren w opakowaniu. Warto pamiętać o tym, że nawet najlepszą kawę bardzo łatwo możemy zepsuć złym zmieleniem i to właśnie kwestia przez którą czasem warto rozważyć zakup kawy zmielonej. Jeżeli nie posiadamy młynka do kawy, który jest w stanie zmielić ją równomiernie nie wytwarzając przy tym zbyt dużej ilości pyłu kawowego to lepszym rozwiązaniem będzie wybór kawy zmielonej odpowiednio pod daną metodę parzenia.

  • Singiel czy blend?

Kolejnym aspektem podczas wyboru kawy jest to czy będziemy szukać singla, czyli kawy wypalonej z ziaren jednej plantacji, czy raczej blendu różnych rodzajów ziaren, gatunków i odmian. W przypadku mieszanek, czyli blendów smak kawy zależy głównie od osób, które tworzyły tą kawę tj. dobierały ziarna i ich proporcję oraz wypalały kawę. Z kolei kawy jednorodne to świetne rozwiązanie dla osób parzących kawę metodami alternatywnymi oraz osób szukających w kawie konkretnych smaków, które są w stanie wyczuć w danej kawie dzięki pochodzeniu ziaren z których kawa została przygotowana.

  • Wielkość opakowania

Jeżeli kupujemy kawę mieloną zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup małego opakowania z uwagi na fakt, iż kawa mielona bardzo szybko wietrzeje i traci swoje najcenniejsze walory smakowe i aromaty. Jeżeli kupujemy kawę ziarnistą, którą sami mielimy wszystko zależy tak naprawdę od ilości kawy jaką spożywamy. Jeżeli nie pijemy kawy zbyt dużo to lepiej kupić małe opakowanie dzięki czemu zawsze będziemy mieli świeżą kawę. Może nie jest to zbyt ekonomiczne rozwiązanie jednak warto mieć na uwadze, że kawa ziarnista też wietrzeje i przejmuje zapachy z otoczenia.

  • Stopień wypalenia kawy

To w jaki sposób ziarna kawy zostaną wypalone mocno rzutuje na końcowy smak kawy w naszej filiżance. Kawy jasno palone są z reguły delikatne, skierowane na parzenie w metodach przelewowych i można w nich wyczuć bardzo ciekawe, naturalne dla kawy smaki. Kawy średnio i ciemno palone lepiej spisują się w ekspresach kolbowych oraz automatycznych i są świetnym rozwiązaniem szczególnie w przypadku kaw mlecznych. Z reguły im ciemniejsze palenie kawy tym więcej goryczy w naszej filiżance, więc jeżeli nie lubisz goryczy powinieneś raczej szukać kaw średnio bądź jasno palonych.

  • Kofeina

Dla wielu osób oczekujących od kawy mocnego pobudzenia bardzo ważnym aspektem podczas jej wyboru jest zawartość kofeiny. Przy tym punkcie warto wspomnieć, że ziarna robusty zawierają blisko 2 razy więcej kofeiny niż arabika, więc jeżeli szukamy kawy z dużą zawartością kofeiny dobrym wyborem będzie mieszanka arabiki z robustą. 

Jaki ekspres wybrać do biura? Jaki ekspres wybrać do biura?
Konserwacja ekspresu do kawy, zadbaj o swój sprzęt Zadbaj o swój sprzęt, czyli ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − 16 =