fusy kawy

Wykorzystanie fusów po kawie

Newsy
5/5(10)

Kawa jest produktem, z którego korzystamy codziennie. Wiele osób nie ogranicza się do jednej filiżanki w ciągu dnia i pije ją na potęgę. Bez względu na sposób przygotowania, po zaparzeniu zawsze zostają nam fusy, które przeważnie swój żywot kończą w śmietniku. Często nie zdajemy sobie pojęcia, w jaki sposób możemy wykorzystać pozostałości po kawie i jakie daje nam to korzyści. Dzisiaj przedstawimy kilka praktycznych sposobów na zastosowanie fusów po kawie.

Nawóz do roślin

Zanim zdecydujemy się wyrzucić to, co nam zostało po zaparzonej kawie, warto pomyśleć o swoich roślinach. Fusy zmielonej kawy swoje zastosowanie znajdą jako naturalny nawóz. Po pierwsze poprawiają odpływ i retencję wody, a po drugie mieszanie fusów z glebą pozwala uzyskać istotne dla roślin mikroelementy takie jak potas czy fosfor. Wszystko dzieje się bez dodawania nawozów sztucznych. Wystarczy jedynie wysypać fusy na spód doniczki lub po prostu rozsypać pod roślinami ogrodowymi.

Pozbycie się nieprzyjemnych zapachów

Kawa z łatwością potrafi wchłaniać zapachy obcych produktów. O ile przechowywanie kawy, którą mamy zamiar używać w pobliżu warzyw czy przypraw, może popsuć jej smak, to możemy obrócić to w duży plus. Fusy po kawie umieśćmy w woreczku lub pojemniku, a następnie schowajmy do lodówki lub do butów. W ten sposób kawa pomoże nam zneutralizować nieprzyjemne zapachy. Jest to również dobra metoda, aby pozbyć się brzydkich aromatów z rąk np. po obieraniu cebuli. Wystarczy jedynie zwilżyć ręce i przetrzeć je fusami po kawie.

Czyszczenie tłustych naczyń

Kawowe fusy posiadają wspaniałe właściwości ścierne. Przydaje się to podczas czyszczenia tłustych powierzchni np. talerzy, garnków czy nawet grilla. Mamy przy tym pewność, że używamy naturalnego produktu bez dodatku chemii. Umieśćmy zatem trochę fusów na szmatce i zacznijmy szorować.

Naturalny peeling

Fusy po kawie możemy również wykorzystać w domowych sposobach na pielęgnację skóry. Po wymieszaniu zmielonej kawy z oliwą lub dla lepszego aromatu z olejkiem kokosowym, możemy stworzyć fantastyczny peeling. Pozwoli nam to pozbyć się martwego naskórka oraz poprawi gładkość i miękkość naszej skóry. Po dodaniu takich składników jak cynamon czy brązowy cukier możemy sobie zafundować istną aromaterapię. 

Kawa dla psa

Nie chodzi tutaj o pobudzający napój dla naszego czworonoga, ale o skuteczny sposób na pozbycie się pcheł. Po wykąpaniu psa z użyciem środka przeciwpchelnego natrzyjmy go fusami po kawie, a pchły sobie nie dadzą z tym rady.

Jak widać kawowe fusy mają wiele zastosowań w codziennych, domowych czynnościach. Następnym razem warto się zastanowić zanim zdecydujemy się na wyrzucenie fusów do kosza. Czy po zaparzeniu kawy już nie są zdatne do użytku?

kawa na święta Kawa jako świetny sposób pre...
Ekspres przelewowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × five =