Ekspres przelewowy

Ekspresy do kawy, Newsy, Poradniki
5/5(2)

Ekspres przelewowy

Istnieje wiele sposobów i urządzeń, które pozwolą nam zaparzyć wyśmienitą kawę. Aktualnie w Polsce bardzo modne stały się ekspresy ciśnieniowe, które pozwalają nam przygotować włoską kawę. Jednak nie każdy gustuje w espresso i innych napojach opierających się na nim. Nie każdy również ma czas i ochotę na codzienną zabawę z chemexem, czy drippem. Jednym z urządzeń, które powoli wracają do łask Polaków jest bohater dzisiejszego artykułu-ekspres przelewowy.

Co to jest ekspres przelewowy?

Ekspresy przelewowe cieszyły się szacunkiem w Polsce szczególnie w latach 90-tych. Był to produkt, który pozwalał na przygotowanie kawy w nowoczesny sposób z oddzieleniem fusów. W szybki sposób mogliśmy zaparzyć dzbanek kawy dla całej rodziny. Zachodnia moda szybko znalazła uznanie w naszych domach, jednak jak to z modą bywa równie szybko przeminęła. Ekspresy przelewowe zostały wyparte przez eleganckie i dostojne urządzenia ciśnieniowe, dzięki którym mogliśmy się poczuć w domu, jak na wakacjach w Palermo, czy Weronie. Różnica między tymi ekspresami polega na tym, że w „przelewówce” woda jest gorąca, ale nie parzy kawy pod ciśnieniem. Z upływem czasu producenci ekspresów przelewowych położyli duży nacisk na jakość zaparzonej kawy. Nie jest to już jedynie czarny napój, który koniecznie musimy posłodzić toną cukru, aby nie krzywić się z goryczy.

moccamaster

Jak zaparzyć kawę w ekspresie przelewowym?

Przygotowanie kawy w ekspresie przelewowym jest banalnie proste, a efekty są niesamowite. Do tego potrzebujemy jedynie papierowego filtra, świeżo zmielonej kawy i gorącej wody.

  1. Do pojemnika na kawę wkładamy filtr i wsypujemy zmieloną kawę.
  2. Wodę wlewamy do przeznaczonego na to zbiornika.
  3. Po uruchomieniu ekspresu woda wlewa się do zbiornika z grzałką, gdzie następuje jej zagotowanie. Z powodu wzrostu ciśnienia woda płynie rurką do góry.
  4. Porcja wody wlewa się do filtra z kawą i tworzy napar.
  5. Kawa kapie do dzbanka ustawionego pod filtrem.

Co ważne pod dzbankiem często znajduje się płyta grzewcza, która utrzymuje optymalną temperaturę naszej kawy. Dzięki temu nie musimy pić jej od razu.

ekspres przelewowy marco

Jak wybrać ekspres przelewowy?

Jeśli pragniemy spróbować czegoś nowego, innego niż kawy na bazie espresso to ekspres przelewowy jest doskonałą opcją do domu. Smak zaparzonej jasno palonej stuprocentowej arabiki coraz bardziej przypomina kawy parzone metodami alternatywnymi. Do domu polecamy wygodne ekspresy Moccamaster dostępne w różnych kolorach.

Wiele osób kupuje „przelewówki” do biura, ponieważ bardzo szybko pozwalają przygotować kawę dla dużej grupy pracowników. Gwarantuje nam to oszczędność czasu i zapewnia wyśmienitą kawę. W miejscach, gdzie kawę parzy się często i w dużych ilościach, idealnie sprawdzą się ekspresy z możliwością bezpośredniego podłączenia do sieci wodociągowej. W naszej ofercie posiadamy ekspresy Marco, które spełniają te kryteria.

fusy kawy Wykorzystanie fusów po kawie
kawowiec Kawowiec – magiczna roś...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × one =