kawowiec

Kawowiec – magiczna roślina

Newsy
5/5(3)

Jeśli czytasz ten tekst to znaczy, że jesteś miłośnikiem dobrej kawy. Nie trzeba Ci zatem tłumaczyć, że ziarna kawy pozyskuje się z roślin.  Jednak pragniemy poszerzyć Twoją wiedzę o interesujące fakty i ciekawostki na temat  tej magicznej rośliny. Dlaczego magicznej? Dlatego, że ziarna jej owoców codziennie czarują nas i miliony ludzi na całym świecie. Skoro daje nam tyle przyjemności, to warto wiedzieć o niej coś więcej. 

Kawowiec należy do rodzaju krzewów wiecznie zielonych. To znaczy, że występuje u niego całoroczny przyrost nowych liści, przy czym stare liście są stopniowo zrzucane. Dzięki temu roślina nigdy nie traci wszystkich liści i jest zielona przez cały czas.

Kawowiec obejmuje 104 gatunki, z czego najbardziej znane to arabika i robusta. Jest bardzo wymagającą i kapryśną rośliną. Nie ma ochoty rosnąć w każdych warunkach. Szczególnie upodobała sobie tzw. Pas Kawowy (Coffee Belt) czyli teren znajdujący się pomiędzy 23, a 25 stopniem szerokości geograficznej. Jest to obszar zajmujący ziemie Ameryki Środkowej i Południowej, Afryki Środkowej, Indii, Indonezji I Nowej Gwinei.

coffebelt

Aby kawowiec wydał nam wspaniałe plony, należy spełnić jego liczne zachcianki. Koniecznie musimy zapewnić idealną wysokość upraw, odpowiednią dla danej odmiany. Dla przykładu arabika upodobała sobie górskie wysokości 800 – 2200 m.n.p.m. Dodatkowo na obszarach, w których występuje kawowiec, nie ma wyraźnego podziału na pory roku i nie zachodzą duże wahania temperatury. Mało tego, gleba pod uprawy kawy również musi być idealna. Nie za wilgotna i nie za sucha. Spełniając jej wszystkie warunki, w zamian możemy liczyć na wspaniałe dary. 

Owoce, które wydaje kawowiec są czerwone i z wyglądu przypominają jagodę. W środku jednak zawierają dwa spłaszczone nasiona, które po odpowiedniej obróbce stanowią podkład pod najpopularniejszy na świecie napój. Więcej o obróbce ziaren kawy znajdziecie w innym naszym artykule. 

W Kolumbii znajduje się niezwykły Narodowy Park Kawy, który ma na celu zapewnić zabawę i rozrywkę, ale także podnieść świadomość o znaczeniu kawy na świecie. Znajduje się tam wiele ciekawych atrakcji, a jedną z nich jest Kawowy Ogród. Jest to nic innego jak plantacja różnych odmian kawowca, która ma na celu pokazanie z bliska zwiedzającym, jak wygląda cały proces tworzenia kawy. Od magicznej, wrażliwej roślinki, do naparu w naszej filiżance. 

plantacja kawy

Ekspres przelewowy
plantacja herbaty Historia herbaty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

three × five =