london bus

Autobusy napędzane kawą

Newsy
5/5(1)

Co ma wspólnego z kawą jeden z największych londyńskich symboli, czyli czerwony piętrowy autobus? Na początku raczej nie dostrzegamy żadnych cech wspólnych, jednak już Wam tłumaczymy, o co chodzi. Londyńskie autobusy są znane na całym świecie dzięki swoim rozmiarom i charakterystycznemu designowi. Ich nową, niezwykłą zaletą jest paliwo, którym są napędzane, a stworzone jest właśnie z kawowych fusów.

Na pomysł wpadła firma bio-bean, która zajmuje się wykorzystywaniem kawowych odpadów w produkcji biopaliw i biochemikaliów. Do tej pory powstało 6 tys. litrów tego paliwa, jednak producent zaznacza, że jest w stanie wyprodukować ilość, która będzie w stanie napędzać jeden autobus przez cały rok. Potrzeba do tego około 2,33 mln filiżanek kawy. 

Firma współpracuje z restauracjami i kawiarniami, które dostarczają jej ten niedoceniany surowiec. W samym Londynie pije się średnio 2-3 filiżanki kawy dziennie na osobę, co daje około 200 tys. ton fusów rocznie, które są po prostu wyrzucane.

Kawowe paliwo składa się w 80% z oleju napędowego, a w 20% z biopaliwa. Dzięki temu ogranicza emisję spalin o około 10-15% i co ważne, nie wymaga modyfikacji silników. Do 2050 roku w brytyjskiej stolicy ma powstać sieć transportu miejskiego o zerowej emisji spalin. Kawowe paliwo jest fantastycznym przykładem na to, w jak pozytywny sposób możemy wykorzystać nikomu niepotrzebne śmieci. Jeśli chcecie wykorzystać fusy po kawie w swoim domu, to koniecznie musicie jeden z naszych poprzednich artykułów na ten temat.

 

Brownie chilli Brownie z musem czekoladowym i...
selfiecinno Kawa z własnym selfie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + 20 =