Kto to jest barista

Kim jest barista?

Newsy
5/5(2)

Świat kawy jest niezwykle interesującym tematem. Z roku na rok przybywa nam coraz więcej ludzi zakochanych po uszy w tym wspaniałym surowcu. Skąd jednak czerpać informacje i ciekawostki na temat kawy? Wystarczy porozmawiać w pobliskiej kawiarni z baristą, który posiada szeroką wiedzę i chętnie odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Barista – Kto to taki?

Barista to przede wszystkim, osoba zawodowo zajmująca się parzeniem kawy, ale do jego obowiązków należy sporo innych czynności. Każdy barista powinien posiadać ogromną wiedzę na temat kawy, aby móc uświadamiać jak największą ilość zainteresowanych. Musi być specjalistą w tym co robi. Zdecydowanie można go porównać do nauczyciela, który nie tylko ma na celu edukować, ale też zaciekawiać swoich słuchaczy.

tamping kawy

Zakres obowiązków baristy.

Czym zajmuje się barista? Nie tylko edukuje, ale i również obsługuje klientów kawiarni. Jest w stanie doradzić odpowiedni specjał dla niezdecydowanego konsumenta oraz zadbać o jego zadowolenie.
Każdy barista potrafi zaparzyć wyśmienitą kawę, ale i taką, która wzbudzi podziw swoim wyglądem. Mowa oczywiście o latte art, czyli sztuce malowania mlekiem na kawie. Podstawowymi wzorami jakie znamy są serce, rozetka oraz tulipan. Jednak wielu baristów stara się cały czas szkolić i wymyślać swoje oryginalne motywy.

sztuka malowania mlekiem na kawie

Na całym świecie organizowane są zawody dla baristów z takich dziedzin jak parzenie kawy czy właśnie latte art.
Kolejnym zadaniem baristy jest obsługa i dbanie o swoje narzędzie pracy, czyli ekspres. Doskonale wie w jaki sposób oraz kiedy należy go pielęgnować. Barista musi wiedzieć wszystko na temat ekspresu, z którym pracuje. Powinni tworzyć parę doskonałą.
Całą wiedzę jaką posiada barista można nabyć na specjalnych kursach.
-To wszystko?
Nie do końca. Każdy profesjonalny barista jest zakochany w tym co robi. Wkłada w pracę dużo pasji i zaangażowania. Potrafi poświęcić swój czas dla każdego zainteresowanego światem kawy i co najważniejsze, sprawia mu to przyjemność.

Kawa kopi luwak Kawa Kopi Luwak
ekspresy-delonghi De’Longhi ikona włoskie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

twenty − 7 =