Kawa kopi luwak

Kawa Kopi Luwak

Newsy
5/5(4)

Najlepsza i najdroższa kawa na świecie – kopi luwak przez wielu określana jest właśnie takimi słowami, czy naprawdę tak jest?

Co to kopi luwak?

Kopi Luwak to gatunek kawy pochodzący z południowo-wschodniej Azji, którego cena przyprawia o zawrót głowy większość miłośników kawy.  Wysoka cena, którą musimy zapłacić za Kopi Luwak w dużej mierze spowodowana jest sposobem jej pozyskiwania oraz bardzo niewielką ilością produkcji rocznej. Kopi Luwak kosztuje około 1000 zł za kilogramowe opakowanie.

Jak powstaje kawa kopi luwak?

Wszystko zaczyna się niewielkiego zwierzaka (Łaskun Muzang) nazywanego cywetą , który w dużej mierze przyczynia się do powstawania kawy Kopi Luwak. Łaskun żywi się owocami kawowca, jednak jego organizm nie trawi ich w całości, a jedynie miąższ przez co pozostała część jest wydalana w postaci ziaren kawy, które przeszły już częściową obróbkę podczas której usuwany jest miąższ. Dalszy proces powstawania kawy Kopi Luwak jest dość kontrowersyjny, ponieważ polega on na zbieraniu odchodów zwierzaka i pozyskiwaniu z nich niestrawionych ziaren kawy, które następnie poddaje się procesowi palenia.

Łaskun i jego proces trawienia są bardzo ważnymi elementami powstawania kawy Kopi Luwak i mają ogromy wpływ na finalny smak kawy.

Jak smakuje kopi luwak?

Niektóre źródła podają, że Łaskun jest bardzo wybredny i zjada tylko najlepsze owoce kawowca przez co smak kawy Kopi Luwak jest wręcz oszałamiający. Pytanie co w przypadku gdy zwierze jest przetrzymywane w klatce i otrzymuje od właściciela posiłki w postaci kawy z niewiadomego pochodzenia i niewiadomej jakości…

Podczas procesów zachodzących w przewodzie pokarmowym łaskuna kawa zostaje poddana „obróbce” dzięki której ziarna tracą gorzki smak, a przygotowana z nich kawa jest delikatna i łagodna w smaku.

Kopi Luwak to produkt wokół którego krąży wiele kontrowersji. Z pewnością może to być dobra kawa, ale czy najlepsza? Wszystko zależy od naszych gustów i preferencji, ale z pewnością warto zwrócić uwagę na fakt, iż roczna produkcja tej kawy to zaledwie kilkaset kilogramów na cały świat, dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę na oryginalność i pochodzenie kupowanej kawy. 

Konkurs wakacje z kawą Konkurs wakacje z kawą #2
Kto to jest barista Kim jest barista?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − five =