Kawa we włoskim stylu

Przerwa na kawę we włoskim stylu

Newsy
5/5(3)

Patrząc na rynek kawy oraz to jak kształtował się on na przestrzeni lat nie trudno odnieść wrażenie, że odkąd do Europy zaczęła się wdzierać kultura picia kawy, czy pierwsze kawiarnie, Włochy są bardzo istotnym graczem na tej arenie. To właśnie we Włoszech powstały pierwsze ekspresy do kawy, które w dalszym etapie ewoluowały do tych, dzięki którym dzisiaj przygotowujemy espresso, a słowa włoska kawa nie jedną osobę wprawiają w zachwyt.

Tak więc espresso, przez wielu uważane za królową kaw wywodzi się właśnie z Włoch. Espresso poza tym, że ma rzeszę miłośników na całym świecie, jest również bardzo cenne z uwagi na fakt, że w znacznej większości odwiedzanych przez nas kawiarni to właśnie espresso jest bazą, do której po dodaniu odpowiednio przygotowanego mleka, otrzymujemy takie kawy jak np. cappuccino, latte czy flat-white.

Artykuł ten pozwoli przybliżyć kulturę włoskiej kawy na przykładzie palarni kawy Bazzara, uważanej przez nas jak i wielu smakoszy kawy na całym świecie za jedną z topowych włoskich palarni, dzięki której jesteśmy w stanie poczuć to w czym Włosi kochają się od lat 🙂

Mówiąc o włoskiej kawie, warto wspomnieć o mieście Triest, czyli jak mówi wielu turystów: miejscu gdzie kawę czuć w powietrzu i prawie, że się nią oddycha 😀 Miasto to szczyci się długą kawową tradycją, bo już za czasów Cesarstwa Austro-Węgierskiego działał w nim port, do którego witały statki z ładunkami kawy na swych pokładach. Był to czas kiedy kawa szturmem wdzierała się w kolejne europejskie kraje, gromadząc wokół siebie co raz to większe grono zwolenników. Triest do dzisiaj jest bardzo mocno związany z kawą, czego przykładem mogą być zarówno liczne palarnie kawy znajdujące się w tym mieście, jak i fakt, że spożycie kawy w tym mieście jest wyraźnie wyższe niż w innych włoskich miastach. Chciałoby się rzecz, że w żyłach mieszkańców Triestu płynie nie krew, a kawa!

Palarnia kawy Bazzara powstała w 1966 roku, kiedy to Dionisio Bazzara zdecydował się przejąć palarnię „LaBrasiliana-Industria Triestina del Caff”. Od tamtego czasu rodzina Bazzara odpowiada za dobór najlepszych ziaren kawowych oraz wypalaniu ich w sposób, który ma za zadanie sprostać oczekiwaniom miłośników włoskiej kawy na całym świecie. Palarnię tę charakteryzuje fakt, że w swojej ofercie ma zarówno mieszanki kaw (blendy), które zostają dobrane w odpowiednich proporcjach jak i z dbałością o szczegóły podczas palenia tych kaw oraz tzw. single, czyli kawy z danego kraju, regionu, plantacji.

Mieszanki kaw jakie Bazzara ma obecnie w swojej ofercie to: Gustoitaliano, Dolcevivace, Aromamore, Grancappuccino, Piacerepuro, Dodicigrancru. Każdą z tych kaw charakteryzuje inny profil smakowy, czy aromat. Rozpatrując single, do wyboru mamy np. ziarna z Etiopii, Nicaragui, Guatemali, Columbi, czy Kostaryki. Wybór jest szeroki, co jest bardzo pozytywne, ponieważ dzięki temu jest większa szansa, że uda się znaleźć kawę która spełni nasze oczekiwania pod względem smakowym jak i sensorycznym.

Pośród włoskich palarni można wyróżnić dwa trendy, jeżeli chodzi o stopień wypalenia kawy. Część z nich (głównie palarnie z południa Włoch) ma tendencję do ciemnego wypalania kawy, a część do średniego stopnia wypalenia (głównie na północy Włoch) – tak też jest w przypadku palarni Bazzara.

Ciemne wypalenie kawy wiąże się z dużą dozą goryczki w przygotowanej kawie, co może być czymś pozytywnym dla osób które tego właśnie od kawy oczekują. O wiele więcej do zaoferowania mają jednak kawy wypalone trochę jaśniej, które nie zostają przytłoczone jedynie smakami związanymi z samym wypaleniem kawy. Kawy o średnim paleniu często charakteryzują się słodkim karmelowo – orzechowym smakiem, z wyczuwalnymi nutami suszonych owoców. W zależności od tego jakie ziarna (z jakich rejonów świata) zostały użyte do danej mieszanki oraz jaki jest ich udział w całym opakowaniu.

My ze swojej strony, jako miłośnicy kawy i osoby które w swoim życiu wypiły wiele kaw z różnych palarni i regionów świata, wszystkim miłośnikom kawy, z czystym sumieniem możemy polecić kawy z palarni Bazzara.

Kwasowość w kawie Kwasowość w kawie, o co tak ...
Włoska kawa Lavazza Italy’s favourite coffee...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 + thirteen =