kawiarka moka

Kawiarka Moka – czyli włoska kawiarnia w Twoim domu

Newsy, Poradniki
5/5(2)

Czym jest kawiarka?

Kawiarka, czyli inaczej makinetka, moka lub po prostu czajniczek do kawy to niskociśnieniowy przyrząd, dzięki któremu możemy zaparzyć wyśmienitą kawę w swoim domu. Zaprojektowana została na podobieństwo dzbanka i jest bardzo wygodna w użytkowaniu. Pozwala nam w bardzo prosty i szybki sposób przygotować kawę o charakterystycznym smaku i aromacie.

Historia kawiarki zaczyna się w 1918 roku we Włoszech. Alfonso Bialetti-właściciel fabryki maszyn i części aluminiowych, pragnął stworzyć urządzenie, które pozwoli w domu przygotować kawę rodem z włoskiej kawiarni. W lokalach korzystano wtedy z ogromnych ekspresów parowych, które niekoniecznie znalazłyby dla siebie miejsce w każdej kuchni. Po latach badań i eksperymentów nadeszła upragniona chwila. W roku 1933 powstała pierwsza kawiarka Bialetti, ale masowa produkcja ruszyła dopiero po wojnie. Syn Alfonso, Renato Bialetti opatentował kawiarkę i rozsławił ją na cały kraj. Do dziś jest jednym z najpopularniejszych urządzeń do parzenia kawy na całym świecie.

Pierwotny wzór kawiarek jest wykorzystywany również w dzisiejszej produkcji. Przypomina aluminiowy, poręczny dzbanek, który zaprojektował Alfonso Bialetti. Jednak w tej chwili firmy produkujące kawiarki, prześcigają się ze sobą, używając coraz to nowszych materiałów i wzorów do tworzenia swoich urządzeń. Bez trudu możemy dostać kawiarkę aluminiową, stalową, emaliowaną, elektryczną czy na indukcję.

Z czego składa się kawiarka?

Każda kawiarka składa się z kilku podstawowych elementów, które przeważnie w prosty sposób możemy rozkręcić.

  • Podstawa, która jest zbiornikiem na wodę
  • Pojemnik na kawę wraz z sitkiem
  • Górny zbiornik na zaparzoną kawę

Dochodzą do tego jeszcze takie części jak gumowa uszczelka i dodatkowe sitko.

budowa kawiarki

Jak przygotować kawę w kawiarce?

Dla początkujących parzenie kawy w kawiarce może wydawać się skomplikowaną sprawą. Jednak jest to czynność prosta niczym jazda na rowerze. Kto raz przygotuje kawę w kawiarce, już nigdy nie zapomni jak to robić. Wszystko, czego potrzebujemy, aby uzyskać doskonały napar to kawa, woda, palnik i oczywiście kawiarka. To wszystko!

W pierwszej kolejności napełniamy dolny zbiornik wodą, a do pojemnika z sitkiem wsypujemy zmieloną kawę. Kawiarkę stawiamy na palniku kuchenki gazowej bądź (jeśli mamy odpowiedni czajniczek) indukcyjnej. Gdy woda zostanie rozgrzana, pod wpływem ciśnienia przepycha się do górnego zbiornika. Proces ten przypomina przygotowywanie espresso. Czas parzenia jest mniej więcej taki sam. Od rozpoczęcia do zakończenia wylewania kawy do zbiornika mija zaledwie kilkanaście sekund, jednak dzieje się to pod zdecydowanie mniejszym ciśnieniem.

Jeśli zastanawialiście się do tej pory czy warto korzystać z kawiarki, to zdecydowanie odpowiadamy. WARTO. Jest to idealne urządzenie, które znajdzie zastosowanie podczas każdego śniadania czy spotkania z przyjaciółmi. Przygotowanie kawy jest bardzo proste i szybkie, a smak naparu również trzyma wysoki poziom. W dzisiejszych czasach każdy z nas może znaleźć idealną kawiarkę dla siebie. Począwszy od wzoru urządzenia, koloru czy materiału, z którego zostało wykonane. Bardzo duży wybór kawiarek można znaleźć w naszym sklepie www.konesso.pl/kawiarki

Eleganckie kawiarki TopMoka

Wakacje z kawą Rozstrzygnięcie konkursu R...
biała herbata Biała herbata – podstaw...

Komentarze 5/5(2)

  1. Ja uwielbiam kawę. Mogę pić ją wiadrami. Nawet o 23h. Nic mi się nie dzieje, Uwielbiam ją. Piję taką co prawda bardziej mleko z kawą, ale uwielbiam ją – nie mogę się od niej uwolnić. Dodatkowo kawa jest dobra na serce, cukrzycę oraz ma wiele innych dobrych wskaźników o których jeszcze nie wiemy a dowiemy się w przyszłości. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

one × one =