Czy smak herbaty zależy od wody?

Herbata, Newsy, Poradniki
5/5(2)

Herbata to napój szczególnie uwielbiany przez Polaków. Jednak bardzo popularne saszetki ekspresowe z czarną herbatą coraz częściej zostają wypychane z naszych domów przez wysokiej jakości herbaty liściaste. Nic w tym dziwnego, ponieważ z każdym rokiem przybywa świadomych konsumentów, którzy pragną pić to, co najlepsze. Wiemy skąd pochodzi nasza herbata, jak została wysuszona i jak powinna smakować. Jednak bardzo często efekt w postaci zaparzonej herbaty różni się od pożądanego, na co wpływ ma bardzo wiele czynników, a najistotniejszym jest woda. W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, jaka woda jest najlepsza do herbaty.

Jak woda wpływa na smak herbaty?

Woda stanowi lwią część zaparzonej herbaty, dlatego naturalne jest to, że powinniśmy dopełnić wszelkich starań, aby jej jakość była jak najwyższa. Do herbaty najczęściej używamy wody z kranu, która w większości części Polski jest zbyt twarda. Zbyt duża ilość minerałów zawartych w wodzie sprawia, że smak i aromat herbaty jest daleki od doskonałości. Pomimo tego, że cejlońska czarna herbata radzi sobie świetnie w twardej wodzie, to większość herbat z nią przegrywa i ich smak odbiega od oczekiwanego. W takich sytuacjach rewelacyjnie sprawdzają się dzbanki filtrujące wodę, które dzięki zamontowanym w nich wkładom usuwają z wody nadmiar fluoru, chloru i soli mineralnych. Ponadto korzystanie z dzbanka filtrującego jest bardzo wygodne i umożliwia filtrację wody na bieżąco. 

Kolejną istotną sprawą jest prawidłowy odczyn pH wody. Odpowiedni odczyn sprawia, że woda posiada neutralny smak, który nawet w najmniejszym stopniu nie zaburza naturalnych właściwości zaparzanej herbaty. Zalecany odczyn wody odpowiedniej do przygotowania herbaty wynosi 6,5-7 pH. Istnieje przeświadczenie, że woda zagotowana kilkukrotnie nie powinna być używana do parzenia herbaty, ponieważ podczas gotowania traci znaczną ilość tlenu. Otóż jest bardzo prosty sposób, aby ustabilizować poziom tlenu w zagotowanej wcześniej wodzie. Wystarczy ją dokładnie zamieszać, a wszystko wróci do normy. 

Temperatura wody do zaparzania herbaty

Oprócz idealnie czystej wody, musimy pamiętać również, że każda herbata powinna być zaparzana w odpowiedniej temperaturze. Wpływa to na jej smak i pozwala uzyskać pożądane minerały zawarte w liściach herbaty. Temperaturę wody możemy w prosty sposób zmierzyć termometrem spożywczym, a poniżej przedstawiamy zalecaną temperaturę i czas parzenia dla herbat różnych rodzajów.

HERBATA CZARNA 96°C 2-3 MIN
HERBATA ZIELONA 60-85°C 1-3 MIN
HERBATA BIAŁA 75-85°C 2-5 MIN
HERBATA OOLONG 90-96°C 1-3 MIN
HERBATA CZERWONA – PU-ERH 96°C 1-3 MIN
ROOIBOS 96°C 3-5 MIN

Robusta Robusta – niedoceniany g...
Świeżość kawy Jak przechowywać kawę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

two × two =