czarna herbata

Czarna herbata – podstawy

Herbata, Newsy, Poradniki
5/5(2)

Czarna herbata to od lat najpopularniejszy napój w Polsce. Jako Polacy możemy się szczycić tym, że jesteśmy 4. w Europie jeśli chodzi o spożycie herbaty na osobę i wyprzedzają nas tylko takie kraje jak Irlandia, Wielka Brytania i Rosja. Plasujemy się również wysoko w skali światowej (8. miejsce wg danych z 2014) i wyprzedzamy Japonię czy Chiny – kraje, w których herbata jest uznawana za narodowy napój.

Czym jest czarna herbata?

Czarna herbata, tak jak i inne rodzaje herbat, powstaje z liści, łodyżek i szypułek wiecznie zielonego krzewu Camellia sinensis. Z tą różnicą, że czarne herbaty tradycyjnie powstają z odmiany indyjskiej, tj. Camellia sinensis var. assamica. Aby uzyskać czarną herbatę zebranym liście są poddawane czterem głównym etapom obróbki: więdnięciu, skręcaniu, utlenianiu, suszeniu. Z tych procesów to utlenianie sprawia, że liście staja się czarną herbatą, które później zaparzone dadzą wyjątkowy, czerwono-brązowy napar.

Właściwości czarnej herbaty

Miłośnicy czarnej herbaty z pewnością ucieszą się na informację o tym, że ich ulubiony napar ma wiele zdrowotnych właściwości. Wysoka zawartość taniny występującej w czarnej herbacie ma działanie przeciwbakteryjne i ściągające co jest pomocne w przypadku problemów żołądkowych i biegunek. Mocny napar czarnej herbaty będzie pomocny np. przy zmaganiu się z zatruciem pokarmowym. Duża zawartość teiny sprawia, że czarna herbata będzie pobudzała natomiast wysoka zawartość fluoru ochroni zęby przed próchnicą. Należy też pamiętać, aby nie przesadzać z ilością pitej czarnej herbaty. W nadmiarze może ona powodować zgagę ze względu na właściwości pobudzające produkcję soków trawiennych, a garbniki w herbacie mogą zmniejszyć wchłanianie mikroelementów i minerałów do organizmu.

Jak parzyć czarną herbatę?

Czarne herbaty są bardzo proste jeśli chodzi o przygotowanie. Dodatkowo ułatwiają nam sprawę producenci herbat, którzy zazwyczaj podają w jaki sposób zaparzyć daną herbatę.

Do zaparzenia prawidłowej czarnej herbaty konieczna jest woda o temperaturze około 96 stopni. Po zagotowaniu wody wystarczy odczekać chwilę i możemy już zalewać susz. Przyjęło się aby na każde 100-150 ml wody użyć 1 łyżeczki herbaty. Przygotowujące herbatę w czajniczku pamiętajmy o tym aby po wsypaniu pożądanej ilości suszu dodać jeszcze jedną płaską łyżeczkę ekstra.

Sama herbata powinna się zaparzać od 2 do 3 minut. Niektóre mieszanki o większych liściach mogą wymagać dłuższego zaparzania, tj. do 4 minut. Czas zaparzania jest uzależniony od rozdrobnienia liści jak i tego jak intensywny napar chcemy uzyskać. Eksperymentujmy! Picie herbaty ma nam sprawiać przyjemność więc warto popróbować i znaleźć ten idealny dla nas czas parzenia.

Wysokogatunkowe czarne herbaty będą się nadawały do dwukrotnego zaparzenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pierwszy napar będzie pobudzał a drugi odprężał. Dzieje się tak ze względu na to, że w pierwszym parzeniu liście herbaty oddadzą większość teiny i drugi napar będzie miał jej zdecydowanie mniej.

Bazzara espresso Doppio – podwójne espre...
top moka Jaką kawiarkę wybrać i czym...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 − 9 =