mity-na-temat-picia-kawy

5 mitów na temat wpływu kawy na organizm ludzki

Newsy

Wiele mówi się o negatywnym wpływie kawy na nasz organizm, jednak ile w tym prawdy? Obalamy 5 popularnych mitów na temat wpływu kawy na organizm ludzki.

  • Kawa powoduje bezsenność
   Kawa działa pobudzająco, jednak pita w odpowiednich porach nie zaburza snu. Kofeina to substancja, która bardzo szybko zaczyna działać, ale też dosyć szybko jest wydalana z organizmu. Aby nie dopuścić do zaburzeń snu, wystarczy nie pić kawy późnym wieczorem.
  • Kawa przyczynia się do raka i chorób serca
   Ostatnie wyniki badań opublikowane przez WHO rozwiały wszelkie wątpliwości – kawa nie ma żadnego wpływu na tworzenie się nowotworów w naszym organiźmie. Wręcz przeciwnie – antyoksydanty w niej zawarte wpływają pozytywnie na nasze zdrowie.
  • Kawa nie ma pozytywnego wpływu na zdrowie
   Jak już wspominaliśmy – kawa jest źródłem antyoksydantów, które zapobiegają tworzeniu się nowotworów. Ale to nie wszystko! Kawa chroni również przed rakiem wątroby oraz Alzheimerem i demencją starczą.
  • Picie kawy może ograniczyć Twój wzrost
   Jest to mit popularny za oceanem. Tak naprawdę nie ma żadnych dowodów, które by go w jakikolwiek sposób potwierdzały. Prawdą jest jednak, że dzieci i nastolatki (w okresie intensywnego wzrostu) nie powinny pić dużej ilości kawy, jednak jedna filiżanka dziennie im nie zaszkodzi.
  • Kobiety w ciąży w ogóle nie powinny pić kawy
   Wypicie jednej filiżanki kawy dziennie nie powinno w żaden sposób zagrozić dziecku. Dopiero przy większej ilości spożytej kofeiny, może to zwiększyć ryzyko poronienia lub zaszkodzić dziecku. Młode mamy powinny jednak pamiętać, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie!

Podsumowanie
Nie należy zawsze przyjmować mitów na temat żywności (a szczególnie kawy!) na poważnie. Warto dokładnie sprawdzić źródło oraz przekazywane informację. Polecamy w tej kwestii sięgać do badań naukowych, jednak jeśli chcecie poczytać nieco więcej ciekawostek o kawie i obalonych kawowych mitów, a nie lubicie naukowego języka, zapraszamy na stronę www.kawa.pl – znajdziecie tu artykuły o kawie, a także wiele ciekawych przepisów kawowych 🙂

Jak woda wpływa na smak kawy Woda i jej wpływ na kawę wid...
Co kraj to obyczaj, czyli kult...

Komentarze

 1. Mam zastrzeżenia co do jednego z punktów. W żekomym micie o rakotwórczości kawy jest jednak część prawdy. Kawa jak większość nasion posiada w sobie ochratoksyny grupy A produkowane przez grzyby. Są dopuszczalne normy zawartości ochratoksyn w żywności, a większość producentów je przekracza i to znacznie. Jest to wynikiem głównie złego magazynowania. Ochratoksyny maja destrukcyjny wpływ na nasz organizm i w tym rakotwórczy do tego odkładają się w organiźmie i nie wynaleziono do tej pory sposobu na pozbycie się ich w 100%-ach.
  Należy pamiętać też, że kawa mimo wszystko nie lubi długotrwałego kontaktu z wodą dlatego należy ją spożywać bezpośrednio po odpowiednim przygotowaniu.
  Ja sam jestem miłośnikiem kawy ale tylko palonej w małych palarniach z dużym „zbytem”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

three × five =