czy-dzieci-moga-pic-kawe

Czy dzieci mogą i powinny pić kawę?

Newsy
5/5(1)

Dużo mówi się o tym, że dzieci nie powinny pić kawy, jednak często rodzice nie mają oporów przy podawaniu swoim pociechom napojów takich jak cola. Warto się więc zastanowić czy kawa jest naprawdę tak szkodliwa dla dzieci jak głosi obiegowa opinia. Badania naukowców ukazują ciekawe wyniki!

1. Cola jak kawa?
Najczęstszym i zarazem najbardziej oczywistym argumentem za tym, by nie podawać kawy dzieciom jest to, że zawiera dużo kofeiny. Nie zapominajmy jednak, że również w wielu gazowanych napojach ta substancja się pojawia. W butelce coli jest prawie tyle kofeiny, co w połowie filiżanki mocnej kawy! Na dodatek efekt tej substancji potęgowany jest ogromną ilością cukru. Mimo to, napoje te dalej są reklamowane jako odpowiednie dla dzieci.

2. Amerykańskie badania
Na stronie Europejskiej Rady Informacji o Żywności możemy przeczytać, że dzieci tak naprawdę mają taką samą zdolność metabolizowania kofeiny jak dorośli, jednak u dzieci wrażliwych duża ilość tej substancji może powodować przejściowe pobudzenie, rozdrażnienie lub niepokój. Naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo postanowili dokładniej zbadać tę kwestię. Przebadali oni 21 dzieci, którym podano próbki placebo, z pojedynczą (2,5 mg/kg) oraz z podwójną (5 mg/kg) dawką kofeiny, a następnie zbadano jak poradzą sobie w testach sprawdzających koncentrację, sprawność manualną, pamięć krótkotrwałą oraz szybkość przetwarzania informacji.
Co zaskakujące, wyniki wykazały, że spożyta kofeina nie tylko nie pogorszyła wyników dzieci, ale nawet je poprawiła. Dzieci lepiej poradziły sobie w testach pamięciowych, ich czas reakcji skrócił się i były bardziej spostrzegawcze. We wnioskach raportu przedstawionego na sesji naukowej American Society for Nutrition jednoznacznie stwierdzono: kofeina w niewielkich dawkach wspomaga koncentrację u dzieci i poprawia ich wyniki w testach. Czy jest się zatem czego obawiać?

3. Lekarze podzieleni
Okazuje się, że nawet wśród lekarzy, zdania na temat picia kawy przez dzieci są podzielone. Przeciwnicy, twierdzą też, że kawa może działać uzależniająco, a poza tym stwarza możliwość przemycania pustych kalorii w postaci cukru do niej dosypywanego. Obrońcy są jednak zdania, że niesłodzone latte to lepsza alternatywa dla słodkich napojów z toną cukru i konserwantów. Poza tym, kawa w porównaniu z innymi dostępnymi używkami wydaje się raczej mało groźna

4. Podsumowanie
Trudno nie zauważyć, że od czasu wkroczenia na polski rynek zachodnich sieci kawiarni picie kawy stało się po prostu modne. Za modą tą podążają także młodzi, nie zważając często na konsekwencje jakie niesie ze sobą picie kawy. Zrozumiała jest zatem nieco “konserwatywna” postawa rodziców, którzy niechętnie podają swoim pociechom kawowy napar, warto jednak aby wzięli pod uwagę to, że kawa w odpowiednich ilościach może tak samo dobrze wpływać na dzieci jak dzieje się to w przypadku dorosłych. Wciąż aktualne wydają się więc słowa XVI- wiecznego lekarza Paracelsusa “Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę”.

Zachęcamy do bliższego zapoznania się z tematem na stronie kawa.pl

rok espresso maker ROK espresso – jak zapar...
cany-kawy-w-polsce Czy na świecie może zabrakn...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ten + 1 =