cappuccino

Cappuccino

Newsy
5/5(5)

Prawdziwe włoskie cappuccino

Każdy z nas zapewne słyszał o cappuccino. Wiadomo, że jest to kawa z aksamitną mleczną pianką, która wywodzi się z Włoch. Według legendy związana jest z zakonem kapucynów. Kolor napoju idealnie komponuje się z kolorem habitów, a jej nazwa pochodzi od określenia kapucyńskiego kaptura. Dziś pije się ją na całym świecie, a ostatnio stała się popularna poprzez cappuccinopodobne proszki, które zalewamy wrzątkiem. Jednak czy na pewno powinniśmy oszukiwać siebie takim rozwiązaniem, skoro w każdej kawiarni możemy otrzymać w pełni autentyczne cappuccino? Każdy, kto choć raz miał styczność z odpowiednio przygotowanym cappuccino (z urzekającym wzorkiem na piance), szybko zapomni o tanich proszkach, które z kawą mają mało wspólnego. Dzisiaj dowiemy się jak przygotować idealne cappuccino i jaka kawa jest do tego odpowiednia.

Jak przygotować prawdziwe cappuccino?

Nie każde zawody sportowe są olimpiadą i nie każda kawa ze spienionym mlekiem to cappuccino. Prawdziwe włoskie cappuccino przyrządza się na bazie espresso. 25-30 ml kawy zalewamy spienionym mlekiem o pojemności 125 ml. Mleko podczas procesu spieniania nabiera objętości, dlatego powinniśmy do tego użyć 100 ml wysoko procentowego mleka. Włoskie normy dopuszczają pozbawioną pęcherzyków powietrza, kremową piankę o grubości 1-2 cm. Cappuccino podaje się w podgrzanej, grubej porcelanowej filiżance. Nie jest to napój trudny do przygotowania, a najwięcej pracy trzeba poświęcić na naukę odpowiedniego spieniania mleka. Kiedy już opanujemy tę umiejętność, możemy cieszyć się prawdziwym włoskim cappuccino każdego poranka.

Latte art

W kawiarni możemy otrzymać cappuccino z pięknym wzorkiem na aksamitnej piance. Chyba każdy z nas uśmiecha się, kiedy widzi przed sobą kawę serduszkiem czy rozetką. Sztuka malowania mlekiem na kawie to inaczej Latte art. Opanowanie tej umiejętności wymaga systematycznej praktyki i dużej cierpliwości. Najbardziej popularne wzory to właśnie serce, rozetka i tulipan, jednak bardziej zagłębiając się w tajniki Latte art, możemy podziwiać przykłady niesamowitej wyobraźni baristów. Na całym świecie i również w Polsce, co roku odbywa się wiele zawodów w tej dziedzinie, a najlepsi bariści potrafią zrobić cuda ze spienionym mlekiem.

latte art

Jaka kawa do cappuccino?

Do przygotowania odpowiedniego cappuccino powinniśmy używać kawy jak najświeższej. Idealnie sprawdzi się palona do 3 miesięcy wstecz. Zawsze świeżą kawę można znaleźć w sklepie internetowym Konesso.pl Co do samego rodzaju ziaren to wszystko zależy od upodobań. Dla miłośników łagodnej kawy to 100% arabika będzie pierwszym wyborem, a dla fanów mocniejszych smaków świetnie sprawdzi się kawa z dodatkiem robusty.

Plantacje kawy na świecie Plantacje kawy na świecie
kawa na święta Kawa jako świetny sposób pre...

Komentarze 5/5(5)

  1. W temacie cappuccino… Uwielbiam, jako ostatnią kawę w ciągu dnia. Udaję się po pracy (W której zawsze 2-3 espresso muszą się pojawić) wybierana przeze mnie kawiarnia Etno Cafe w Warszawie zawsze serwuje mi cappuccino, które z jednej strony daje mi siłę na resztę dnia, a z drugiej, trochę odreagować. Dodatek spienionego mleka uspokaja i odpręża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − 3 =