filiżanki

Jak wybrać filiżanki do kawy?

Poradniki
5/5(2)

Codziennie na świecie wypija się ogromną ilość kawy. W zależności od preferowanego napoju można ją podać w różnych naczyniach. Na rynku spotkasz się z ogromną ilością kubków, filiżanek i szklanek przeznaczonych do serwowania kawy. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem odpowiednich filiżanek do swojego domu, ale nie wiesz do końca, które wybrać, to Konesso służy pomocną dłonią.

Jak wiadomo, kawa najlepiej smakuje, gdy podana jest w filiżance. Jednak zanim zdecydujesz się na zakup, musisz poznać je bliżej, bo filiżanka filiżance nierówna.

Filiżanki do espresso

Espresso jest jednym z najbardziej popularnych napojów kawowych. Prawidłowo przygotowane espresso powinno mieć około 30-35 ml, a najlepiej podaje się je w grubych porcelanowych filiżankach, które pomieszczą 50-80 ml kawy. Grube ścianki utrzymują odpowiednią temperaturę naparu, a większa pojemność filiżanki pozwala na „zakręcenie” kawą, dzięki czemu wyczujesz w niej więcej smaków aromatów. Najlepiej, gdy kształt filiżanki przypomina literę V, choć najważniejsza i tak jest ich pojemność oraz materiał wykonania.

Filiżanki do cappuccino

Cappuccino to kawa mleczna stworzona na bazie espresso. Tradycyjnie podaje się ją w filiżankach o pojemności 150-180 ml, a dzięki spienionemu mleku wypełnione są, aż po same brzegi. Ważne jest, aby kształt filiżanek pozwalał na wyciągnięcie cremy, która nadaje kontrast na powierzchni pianki mlecznej. Przed przygotowaniem cappuccino należy podgrzać filiżankę, a grubsza porcelana pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury.

Szklanki do latte

Słowo latte po włosku znaczy mleko, dlatego cafe latte i latte macchiato opierają się głównie na mleku. Taka kawa nie tylko świetnie smakuje, ale również zachwyca swoim wyglądem. Najlepiej, gdy podaje się ją w wysokiej przezroczystej szklance o pojemności 250-300 ml

Jak wybrać odpowiednie filiżanki do kawy?

Gdy już wiemy, w czym podawać najbardziej popularne napoje kawowe, możemy ruszać na zakupy. Pamiętaj jednak, że wybór odpowiednich filiżanek jest bardzo ważny i może wpłynąć na Twoje odczucia smakowe. Różne kształty oraz materiał, z którego są wykonane, mogą wpływać pozytywnie, jak i negatywnie na Twój napój. Najczęściej wybierane są filiżanki wykonane ze szkła lub ceramiki, które dzięki swoim właściwościom nie zakłócają smaku i aromatu naparu jak np. metal, plastik czy papier. 

Kształt i kolor filiżanki to raczej kwestia gustu. Producenci filiżanek coraz częściej nas zaskakują, wypuszczając na rynek bardzo oryginalne naczynia. Wybór jest ogromny i należy do Ciebie, bo to właśnie Tobie kawa ma zawsze smakować.

kawa bazzara Czy włoska kawa jest najlepsz...
Contigo Jaki kubek termiczny wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two × 1 =